دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

وزارت حبیب الله بی طرف و خطر غیر مسکون شدن خوزستان، چارمحال بختیاری و لرستان

 

 سامان فرجی بیرگانی /
او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و دیگری ستیزِ حاکم بر وزارت کشور است، در دوران بیطرف انتخاب جهت دار مدیران درجه یک وزارت کشور از مناطق مرکزی در پروسه ی انتقال آب مناطق لُر نشین بی تاثیر نبوده است...

 

آمدن نام بی طرف در فهرست اعضاء کابینه به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است، یزدی ها وکرمانیها خوشحال وخوزستانیها، چهارمحال بختیاریها و لرستانیها از این موضوع ناراحت هستند، مخالفان درمخالفت او کمپین براه انداخته ونشستهای متعددی در سه استان جنوب وغرب کشور گذاشته اند وحامیان او با منتفذین وارد مذاکره شده اند تا اعتراضات را فروبنشانند.

در خوزستان با نتخاب حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو از آن رو مخالفت می شود که او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قومگرایانه حاکم بر وزارت معرفی می شود، در دوران بی طرف اغلب مدیران موثر وزارت نیرو از میان شهرهای یزد واصفهان و کرمان انتخاب شده بودند، و بخش اعظمی از تمرکز این وزارتخانه در تحقق طرح های انتقال آب از حوزه ی مناطق لُر نشین به فلات مرکزی قرار داشت، طی هشت سال وزارت او حجم عظیمی از منابع مالی صرف طرح های انتقال آب قمرود، کوهرنگ3، بهشت آباد و چشمه لنگان می شد و با شتاب و شدت تلاش می شدتا تحت عنوان تامین آب شرب ، آب لازم برای صنایعی که در دل کویر می بایست احداث شود تامین گردد.در احداث تونل طرح های انتقال آب، در مرحله اول خشکی بسیاری از چشمه ها و تغییر جهت سفره های زیر زمینی را در پی داشت و مردم روستاهای زیادی در لرستان، خوزستان وچهارمحال وبختیاری را تحت تاثیر قرار داد. روستای عسکران وهشت روستای دیگر در اطراف الیگودرز و درود و 6 روستای منطقه بیرگان درچهارمحال وبختیاری و همچنین روستای سرداب و بزاب در استان اصفهان از این جمله بودند.

اما تاثیر دراز مدت این طرح ها خشک شدن تالاب شادگان و هورالعظیم بود، امری که رفته رفته خوزستان را دچار پدیده دائمی ریزگردها کرد و اهواز را صاحب رکورد آلوده ترین شهر جهان رساند.دوران بی طرف همچنین یاداور احداث سد کارون3بابه جاگذاشتن15هزار آواره و همچنین سدگتوندبا شور کردن دائمی رود کارون است، براثرسدسازی در شمال خوزستان، عشایر و روستاییان بسیاری مجبور به کوچ اجباری و حاشیه نشینی در شهرها شدند و براثر طرح های انتقال آب،درمناطقی از لرستان ،چهارمحال وبختیاری و بخشهای میانی و جنوبی جلگه خوزستان، کشاورزان بیکار ، ساکنان هور لامکان، و فقر مطلق دامنگیر مرد شد.
هرچند این اتفاقات در یک دوره سی ساله 1366(احداث تونل دوم کوهرنگ)تا1396 (احداث تونل بهشت آباد) انجام شد اما اوج تلاش صنعت انتقال آب وصنعت سدسازی در دوره ی بی طرف بود در این دوران زیست بوم خوزستان ،چهارمحال وبختیاری و مناطقی از لرستان، دستخوش تغییرات اقلیمی گردید و برای نخستین بار طی 500 سال اخیر موج مهاجرت از خوزستان رقم خورد و خطر غیرمسکون شدن خوزستان امنیت مرزهای غربی کشور را تحت الشعاع قرار داد.
اینهمه در حالی مطرح می شود که دولتمردان استانهای همجوار، نظیر وزرا وروسای جمهور ودولتمردان کویرنشین دولتهای پس از انقلاب ، با اتکا و استفاده از موقعیت شغلی خود ، درمقام استاندار و وزیر و معاون و رییس جمهور، و به نام تامین آب شرب یا توسعه مرکز کشور ، فقر و بیکاری را در پهنه وسیعی از جنوب و غرب گستراندند.
هنگامیکه تعداد کارخانه های عظیم فولاد وصنایع آب بر احداث شده و توسعه اراضی کشاورزی توسعه یافته را طی سالهای اخیر در این استانهامشاهده می کنیم و آمار های تک رقمی بیکاری در استانهای قم، اراک،اصفهان، یزد،کرمان که مقصد پروژه های انتقال آب از کارون هستند را در مقابل آمارهای دور قمی بیکاری استانهای چهارمحال و بختیاری، لرستان و خوزستان (استانهای مبداء طرح های انتقال آب) تطبیق می دهیم ، در می یابیم که گویی رابطه مستقیمی میان بهره مندی استانهای دسته اول و محرومیت وفقر استانهای دسته دوم وجود دارد.
لذا مردم سه استان خوزستان، لرستان و چهارمحال وبختیاری حق دارند که به ساختار قومیتزده قدرت و نظم فرودست کننده ای که به طور سازمان یافته از طریق استفاده از امکانات دولتی، درحال تبدیل کردن آنها به شهروند درجه دو می باشد اعتراض کنند.
معرفی حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو از آن رو برای مردم این منطقه از کشور اهمیت دارد که در بحران مدیر محوری تصمیمات کلان، عملکرد جانبدارنه" بی طرف" در وزارت نیرو از او چهره ای بخشی نگر ، فن سالار و قومگرا معرفی کرده است.كارت قرمز خادم النخيل به نمايندگانى كه به بيطرف و تفكر بيطرف راى اعتماد دهند

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 آرش 1396-05-23 09:43
از ماست که بر ماست، کجه رهد بی مریم ایل مو، کجه رهد سردار ره گیر مو، چه وابد شیرون مم صالحم...،
 
 
#2 ایمان یار احمدی 1396-05-25 15:56
حبیب الله بیطرف با جهت گیری ها و خواستگاه کویری خود طبیعی است که توجهی به استانهای لر نشین ندارد