یکشنبه, 02 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

شاید 7،8 سال پیش عامه مردم لُر، مناطق لرنشین را مختص به چند استان غرب کشور میدانستند و اگر به آنها گفته میشد که در خارج از این مناطق جغرافیایی هم شهرها و روستاها لرنشین وجود دارند قطعا طوری به شما نگاه میکردند که گویی شما خبر وجود انسانهایی شبیه ما در کره مریخ داده اید که مثل ما صحبت می کنند و نژادشان ایرانی است و فارسی صحبت می کنند! ولی در سالیان گذشته و پس از فراگیر شدن اینترنت، دنیا دچار یک تحول بزرگ شد و عبارت "دهکده جهانی" به معنای واقعی کلمه عینیت پیدا کرد.

 

امروزه دیگر کمترکسی در مناطق لرنشین زاگرس است که اطلاعی از جامعه بزرگ لرهای "قزوین و لوشان و ..."، "ورامین و پاکدشت و شهرری" نداشته باشد (البته جوامع کوچک و بعضا بسیار کوچک لرنشین دیگری همچون مناطقی از استانهای زنجان، خراسان شمالی، کرمان، هرمزگان و ...) هم هست ولی به دلیل جمعیت بسیار اندک و بعضا ادغام شدن با فرهنگهای اطراف، کمی دچار دگرگونی شده اند).

 

لرهای هداوند شاید به لحاظ جمعیت بزرگترین جمعیت لُر خارج از مناطق لرنشین باشند. همانطور که گفته شد غالب جمعیت این ایل ساکن شهرستان های پاکدشت، ورامین، قرچک، شهر ری است. البته این ایل در برخی دیگر از شهرستانهای استان تهران نظیر پیشوا، دماوند و همچنین شهرستان ایوان کی و گرمسار در استان سمنان و برخی از مناطق جنوبی استان مازندران نیز به صورت پراکنده ساکن هستند.

 

هداوندها در گذشته بیشتر به صورت عشایری زندگی میکرده اند. این ایل فصول گرم سال را در مناطق شمالی استان تهران (عمدتا دشت لار و حوالی پلور) و فصول سرد سال را در دشت حاصلخیز ورامین و شهرری سکونت می گزیدند. البته امروزه دیگر عده قلیلی از این ایل کوچ را پیشه خود میدانند و عمدتا یکجا نشین شده اند ولی کماکان نظام طایفه ای و عشیره ای خود را دارند.

 

مردم ایل هداوند با اینکه سالیان بسیار درازی است که از مناطق لرنشین جدا شده اند و در دل مردمی با زبان فارسی زندگی می کنند ولی در اکثر مناطق سکونت خود کماکان زبان لری خود را حفظ کرده اند. به طور مثال در شهر کوچک "فرون آباد" پاکدشت که به نوعی باید آن را تنها شهر عمدتا لرنشین ایل هداوند نامید، زبان لری به خوبی شنیده می شود هرچند که متاسفانه در کودکان زبان فارسی جایگزین لری شده است (که البته این یک مشکل سراسریست) زبان شیرین لری همچنین در بسیاری از روستاهای دیگر این منطقه نظیر چهل قز، توچال، قشلاق حاجی آباد و ... به خوبی شنیده میشود. در برخی از روستا نظیر حمومک، سیاه چشمه و برخی دیگر از روستاهای نزدیک و همنشین با طوایف فارس زبان، زبان لری تقریبا دیگر شنیده نمیشود و یا به صورت مختصر در بین کهنسالان شنیده میشود و حتی جوانها آن را متوجه هم نمیشوند! (مشاهدات بنده)

 

تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند! البته مشاهدات نگارنده در برخورد با نسل جدید این ایل این است که هویت طلبان جوانی در این ایل در حال سر برآوردن هستند تا با تاریخ و گذشته خود بیشتر آشنا شوند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کولیوند 1396-05-25 17:14
زنده باد لر و لرستان و ایران. اقدام فرهنگی نشریه لور در شناساندن همه لرتباران, تعیین کننده و بی نظیر است
 
 
#2 علی 1396-05-25 19:38
درود بر آقای محرابی و لرهای هداوند پاکدشت ورامین و ...
 
 
#3 بویراحمد 1396-05-26 18:54
درود برشما که اصالت خود را حفظ کرده اید،البته وظیفه شما در اگاه کردن نسل جوان ان مناطق سنگینتر شده است، پیروز باشید.
 
 
#4 روستای خورین دماوند 1396-06-10 12:31
ما همه در این روستای ییلاقی و و دشت زیبا و روستاهای همجوار همه لریم و به لربودمان افتخار می کنیم.لطفا خبر وگزارش در این روستا هم تهیه کنیدو به منظرایرانیان برسانید#مشهدی محمدیها#لوران دماوند#بومهن_رو دهن_دماوند....