جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

زاده ی تهران، متولد لرستان / گذری کوتاه بر لرهای هداوند استان تهران

 

 مهدی محرابی /
تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند!

 

شاید 7،8 سال پیش عامه مردم لُر، مناطق لرنشین را مختص به چند استان غرب کشور میدانستند و اگر به آنها گفته میشد که در خارج از این مناطق جغرافیایی هم شهرها و روستاها لرنشین وجود دارند قطعا طوری به شما نگاه میکردند که گویی شما خبر وجود انسانهایی شبیه ما در کره مریخ داده اید که مثل ما صحبت می کنند و نژادشان ایرانی است و فارسی صحبت می کنند! ولی در سالیان گذشته و پس از فراگیر شدن اینترنت، دنیا دچار یک تحول بزرگ شد و عبارت "دهکده جهانی" به معنای واقعی کلمه عینیت پیدا کرد.

 

امروزه دیگر کمترکسی در مناطق لرنشین زاگرس است که اطلاعی از جامعه بزرگ لرهای "قزوین و لوشان و ..."، "ورامین و پاکدشت و شهرری" نداشته باشد (البته جوامع کوچک و بعضا بسیار کوچک لرنشین دیگری همچون مناطقی از استانهای زنجان، خراسان شمالی، کرمان، هرمزگان و ...) هم هست ولی به دلیل جمعیت بسیار اندک و بعضا ادغام شدن با فرهنگهای اطراف، کمی دچار دگرگونی شده اند).

 

لرهای هداوند شاید به لحاظ جمعیت بزرگترین جمعیت لُر خارج از مناطق لرنشین باشند. همانطور که گفته شد غالب جمعیت این ایل ساکن شهرستان های پاکدشت، ورامین، قرچک، شهر ری است. البته این ایل در برخی دیگر از شهرستانهای استان تهران نظیر پیشوا، دماوند و همچنین شهرستان ایوان کی و گرمسار در استان سمنان و برخی از مناطق جنوبی استان مازندران نیز به صورت پراکنده ساکن هستند.

 

هداوندها در گذشته بیشتر به صورت عشایری زندگی میکرده اند. این ایل فصول گرم سال را در مناطق شمالی استان تهران (عمدتا دشت لار و حوالی پلور) و فصول سرد سال را در دشت حاصلخیز ورامین و شهرری سکونت می گزیدند. البته امروزه دیگر عده قلیلی از این ایل کوچ را پیشه خود میدانند و عمدتا یکجا نشین شده اند ولی کماکان نظام طایفه ای و عشیره ای خود را دارند.

 

مردم ایل هداوند با اینکه سالیان بسیار درازی است که از مناطق لرنشین جدا شده اند و در دل مردمی با زبان فارسی زندگی می کنند ولی در اکثر مناطق سکونت خود کماکان زبان لری خود را حفظ کرده اند. به طور مثال در شهر کوچک "فرون آباد" پاکدشت که به نوعی باید آن را تنها شهر عمدتا لرنشین ایل هداوند نامید، زبان لری به خوبی شنیده می شود هرچند که متاسفانه در کودکان زبان فارسی جایگزین لری شده است (که البته این یک مشکل سراسریست) زبان شیرین لری همچنین در بسیاری از روستاهای دیگر این منطقه نظیر چهل قز، توچال، قشلاق حاجی آباد و ... به خوبی شنیده میشود. در برخی از روستا نظیر حمومک، سیاه چشمه و برخی دیگر از روستاهای نزدیک و همنشین با طوایف فارس زبان، زبان لری تقریبا دیگر شنیده نمیشود و یا به صورت مختصر در بین کهنسالان شنیده میشود و حتی جوانها آن را متوجه هم نمیشوند! (مشاهدات بنده)

 

تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار لُر خواندن خود است. با اینکه شاید حتی برخی از آنها نه تنها قادر به تکلم به زبان لری نیستند بلکه آن را متوجه هم نمیشوند! البته مشاهدات نگارنده در برخورد با نسل جدید این ایل این است که هویت طلبان جوانی در این ایل در حال سر برآوردن هستند تا با تاریخ و گذشته خود بیشتر آشنا شوند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کولیوند 1396-05-25 17:14
زنده باد لر و لرستان و ایران. اقدام فرهنگی نشریه لور در شناساندن همه لرتباران, تعیین کننده و بی نظیر است
 
 
#2 علی 1396-05-25 19:38
درود بر آقای محرابی و لرهای هداوند پاکدشت ورامین و ...
 
 
#3 بویراحمد 1396-05-26 18:54
درود برشما که اصالت خود را حفظ کرده اید،البته وظیفه شما در اگاه کردن نسل جوان ان مناطق سنگینتر شده است، پیروز باشید.
 
 
#4 روستای خورین دماوند 1396-06-10 12:31
ما همه در این روستای ییلاقی و و دشت زیبا و روستاهای همجوار همه لریم و به لربودمان افتخار می کنیم.لطفا خبر وگزارش در این روستا هم تهیه کنیدو به منظرایرانیان برسانید#مشهدی محمدیها#لوران دماوند#بومهن_رو دهن_دماوند....