یکشنبه, 02 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

لرستان و شبح امیر احمدی

 

 دکتر روزبه کلانتری /
 چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛  همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد ...

چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی امیراحمدی در حال ویرانی است؛ همان صیادی که آشیان‌های امن و گرم بسیاری را در لُرستان بر باد داد و ابعاد جنایاتش تا کنون در زیر برق چکمه‌های رضا خان و "مدرنیسم"‌ میلیتاریستی‌اش از نظرها پنهان مانده است. لقب "قصاب لرستان" که چون مدال ارتش شاهنشاهی بر سینه‌اش نشسته بود و تا آخر عمر حمل می‌کرد، به راستی لایقش بود. اشتباه نکنید! پیش از آن که ما را مانند نیاکانمان "بی‌فرهنگ" و "دهاتی" و "راهزن" و "عشایر" بخوانید و از درگاه "تمدن آریایی" برانید، لختی درنگ کنید. ما خواهان ویرانی آثار تاریخی نیستیم. اتفاقا مصرانه خواهان آن هستیم که این خانه باقی بماند و به موزه جنایات رضا خان-امیراحمدی در لرستان تبدیل شود.

کاش دلسوزان و فعالان فرهنگی به همان اندازه که نگران خشتهای خانۀ امیراحمدی‌ها هستند، اندکی هم به کند و کاو در آوار خونین تاریخ لرستانِ عصر رضا خانی علاقه نشان می‌دادند. ویران‌گری و توحشی که ارتش آن هم در زیر بیرق "مدرنیسم" و "تمدن" و "سازندگی وطن" در لرستان از خود نشان داد تنها با تهاجمات بی‌رحمانه بیگانگان قابل قیاس است. مورد آوارگی و کشتار بومیان سرخپوست به دست ارتش فاتحان "متمدن" اروپایی مثال خوبی است. البته امروز سرخپوستان حق اعتراض دارند و می‌توانند وجوه پنهان آن تاریخ سیاه و خونین را در در معرض دید همگان قرار دهند اما "جاده‌های اشک" آوارگان از بختیاری و چغلوندی و پشتکوه (ایلام) و چگنی و طرهان و جای جای لرستان در زیر غبار زمان به دست فراموشی سپرده شده است. حتی در قلب همین دیار ابلهان بسیاری هستند که با نام "روشنفکری" و "فرهنگ" آب توجیه و حتی تقدیس و تعمید بر دستان خون آلود امیر احمدیها می ریزند. در واقع چند نسل بعد اسلاف همان غارت و قتل‌عام شدگان به زیارت و چکمه‌بوسی تندیس "سرباز فداکار وطن" در تنگۀ زاهد شیر می‌رفتند؛ همان "سرباز"ی که خاک لرستان و کردستان و آذربایجان را به توبره کشید و برق تیغش آرامش را از زنان و کودکان و سالمندان "هم‌وطن" ربود اما حتی چند ساعت هم در مقابل هجوم قوای خارچی مقاومت نکرد و اُمرایش از ترس به مجاری فاضلاب پناه بردند. آن‌ها ما را مانند بومیان آمریکا، "دزد" و "راهزن" و "یاغی" و "وحشی" خواندند (و البته هنوز می‌خوانند) تا با نوک شمشیر راه رستگاری "متمدنانه" و "آینده روشن" و "پیشرفت" را نشان‌مان دهند. دریغا که پنجاه سال پس از آن تاریخ در آستانۀ 1357 و چهل سال پس از انقلاب یعنی در طول یک قرن اخیر بهرۀ ما چیزی جز فقر، فلاکت، فعلگی، آوارگی، بیکاری، خودسوزی، خشکسالی و نابودی و حریق در محیط زیست و طبیعت زیبای‌مان نبوده است. انگار شبح امیراحمدی هنوز نه تنها بر ویرانه‌های خانه‌اش که بر سراسر لرستان بال گسترده است.
آیا کسی هست که به حکمت و معرفت این معما را بگشاید؟

چنان ویرانم و نومید از آبادی 
که نقش آرزو بر آب می بینم
لرستانی پر از خشمِ رضاخانم
امیر احمدی در خواب می بینم
( حجت زرینجو، شاعر ایلامی )

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن