دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

قدرت شفابخش شیردال لرستان؛ پاسبان گنجینه اعتماد ایران و آمریکا/ هديه اوباما به روحاني؛ ريشه در باورهاي تمدن باستاني لرها دارد

 

شیردال همان موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است. نياكان لرها، شیردال‌ها را دارای قدرت شفابخش و همچنین پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانسته‌اند. طرح این موجود افسانه‌ای در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران به کار رفته‌ است.

 

 

 

نشريه فرهنگي و اجتماعي لور: شیردال نام لری موجودی افسانه ای در داستانهای مناطق لرنشین است، این اسم ترکیبی از شیر+دال (در لري مينجايي، بختياري و لكي به معني "عقاب") یکی از آثار مادهاست که در دهه 80میلادی دریکی از غارهای لرستان کشف شد و توسط باندهای قاچاق عتیقه به عنوان یک شیء  متعلق به آثار باستانی سوریه در گمرک آمریکا کشف گردید.

طی روزهای اخیر رییس جمهور آمریکا و سایر دولتمردان این کشور بارها از تمدن ایران و فرهنگ آن سخن گفتند جام شیردال که نمونه ای از صدها شی باستانی مربوط به هنر و افسانه های قوم لر است امروز به عنوان یک شی تاریخی که بیانگر تمدن ایران است در بالاترین سطوح قدرتهای جهان دست به دست شد تا رییس جمهور اعتدال گر دست خالی به خانه به خانه نرود و جهانیان نظاره گر ادای احترام قدرتهای بزرگ به ایران و هنر پربار لرستان باشند.

شیردال همان موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است. نياكان لرها، شیردال‌ها را دارای قدرت شفابخش و همچنین پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانسته‌اند. طرح این موجود افسانه‌ای در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران به کار رفته‌ است. بازگرداندن این شیء باستانی همزمان با سفر هیات بلندپایه ایرانی به نیویورک صورت گرفته است. در این سفر وزرای خارجه ایران و ایالات متحده پس از سال‌ها برای اولین بار با یکدیگر دیدار دوجانبه داشتند.

دیپلمات‎های آمریکایی اعلام کردند که در راستای اعلام حسن نیت و احترام خود به ایران، یک جام 2700 ساله از جنس نقره را که درجریان اشیای قاچاق وارد شده، به آمریکا در سال 2003 شناسایی و ضبط شده بود، به مقامات ایرانی تحویل دادند.

 شبکه تلوزیونی ان بی سی در گزارشی به قلم "آلن بویل" سردبیر بخش علمی این شبکه از این رویداد با عبارت "آرکودیپلماسی" یاد کرده و نوشته است: «این رویداد نشانی از این که روابط ایران و آمریکا رو به گرمی است، دارد. این جام 2700 ساله باستانی نقره‎ای که درجریان غارت یک غار واقع در مرز ایران و عراق در اواخر 1980 کشف شده بود، به بازارهای بین‌المللی آثار باستانی وسپس به آمریکا راه یافته و درسال 2003  توسط پلیس کشف و ضبط شده بود. این جام که به گفته کارشناسان بیش از میلیون‎ها دلار ارزش دارد، مدت 10 سال در آمریکا نگاهداری شده و اکنون درست درهفته گذشته به مقامات ایرانی در نیویورک تحویل داده شد.

 این جام که یک شی تشریفاتی در مراسم باستانی قرن 7 پیش ازمیلاد بوده به شکل شیر بالدار است و در تمام یک دهه گذشته در موزه‎های آمریکا نگاهداری می‎شد و مقامات ایالات متحده ازجمله "جیمز مک اندرو" متخصص ارشد و مسئول اموال فرهنگی اداره مهاجرت و گمرگ آمریکا در سال 2010  در روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد تا زمانی که روابط میان ایران و بریتانیا عادی نشود، نمی‎توانند این اثر را به ایران بازگردانند.

 روز چهارشنبه این جام به ایران بازگشت.

این جام باستانی  که در محافل هنری به عنوان یک ریتون شناخته میشود، با همه مشکلات دریک دهه گذشته، سرانجام روز چهارشنبه  به ایران بازگردانده شد تا نمادی از حسن نیت آمریکا به ایران باشد.

 مقامات فدرال گفته اند که نام دلال به نام "هشام عبدالتمام " بوده که آن را در سال 2000 به عنوان یک شی و اثرهنری ماقبل هخامنشی به آمریکا آورد. این شی نخستین‌بار توسط مقامات گمرگ شناسایی شد که با فاکتور جعلی مواجه شدند که ادعا می‎کرد این قطعه از سوریه وارد شده است. عبدالتمام درمذاکره با فروشنده قبلی این اثر از اوخواست تا آن را به یک مجموعه دار به قیمت 950 هزار دلار بفروشد. اما هنگامی که دو طرف مشغول معامله بودند، این شی توسط پلیس فدرال ضبط و عبدالتمام نیز به اتهام قاچاق آثار فرهنگی دستگیر شد و در سال 2004 به اتهام واردات اشیای قاچاق محکوم به پرداخت 5000 دلار جریمه مالی شد.

 درصورتی که این جام در دهه گذشته بیش از 950 هزار دلار معامله شده باشد اکنون می‎توان گفت که این اثر دست کم یک میلون دلار ارزش دارد. اما تردیدی نیست که ارزش این جام به مراتب بیش از این‎هاست  زیرا اکنون این جام باستانی، یک اثر شاخص دیپلماتیک نیز هست. همچنین اثری است که مقامات ایرانی دو دهه  برای بازگرداندن آن به کشور خود تلاش کرده بودند.

یک مقام رسمی در واشنگتن می‎گوید: «بازگشت این ریتون پیامی قدرتمند است که احترام ایالات متحده آمریکا را به میراث فرهنگی نشان می‎دهد و دراین مورد این اثر که در مرز ایران و عراق کشف و غارت شده، برای مردم میهن دوست ایران اهمیتی به مراتب بیشتر دارد. بنابراین، چنین اقدامی  بازتابی است قدرتمند از احترامی که ایالات متحده امریکا برای مردم ایران قایل است."

 

در همين زمينه:

نجفي: شيردال متعلق به لرستان است نه سوريه!

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 لر ایلامی 1392-07-07 08:09
این اثر هنری و باستانی متعلق به تمدن باستانی ایلامیان (لرستان بزرگ)است .چراکه حکومت مادها فقط 50 سال دوام داشته آنها حتی وقت نکردند کاخ و ساختمان حکومتی خود را تکمیل کنند و هیچ گاه اثر تاریخی هم از خود برجا نگذاشتند و حتی قطعه سنگی را( به تقلید از ایلامیان) که برای ساخت مجسمه شیر آورده بودند را نتوانستند کامل کنند.شیر سنگی نماد عظمت و شکوه قوم بزرگ لر است حتی هنگام مرگ هم از نماد شیر بر روی مزار مردمان لر استفاده می شود.
 
 
#2 میرهاشمی 1392-07-07 13:40
پیشنهاد حقیر این است که تمام مردم لر به ویژه فعالان فرهنگی ولربلاگها به منظور احترام به تاریخ خود واشنایی بافرهنگ وتمدن کهن خویش خواهان نمایش این جام زیبا در سرزمین مادری خود یعنی موزه فلک الفلاک شوند.این جام حالا نه تنها نماد تمدن ما که نشان صلحدوستی ما واحترام ملل به تاریخ کهن ماست پس بهتراست همانطور که امریکاییها احترام ان را داشتند وبه مام میهنش برگرداندند میراث فرهنگی کشور نیز حرمت نگه دارد وان را به موزه فلک الافلاک تحویل دهد تا هم درکنار خواهران خود به ارامش برسد هم به عنوان یک نمادتاریخی باعث جلب توریست وافزایش اعتمادبنفس مردم ماگردد
 
 
#3 بختیاری 1392-07-10 20:28
دال به معنی لاشخور است نه عقاب مثلا در گویش بختیاری میگن " دال با لاشت که نا " یهنی لاشخور به لاشت بزنه
 
 
#4 لک اندیش 1394-08-16 23:44
شیر دال وشیر بالدار(استخراج سرخ دم لکی کوهدشت ) وبز بالدار(الهه خداپرستی یا ایشتار نام فعلی الشتر )همگی برندهای غارت شده قوم لکند راستی که قوم لک نبود اکنون شما ها (لرها وکردها) کجای تاریخ بودید لکستانکم سرای سر زمین آگرانکم****سر زمین غارت شده وبی موانکم
 
 
#5 لر خرم آباد 1394-08-18 16:47
لک اینقدر سخت نگیر ، بختیاریها ولک ولروکلهروملکی،ث لاثی و...همه بنام مرکز لرها گفته میشه،چون یه پله میاد بالاترو بحث قومیت میشه،نه زیر شاخه، درضمن مفرغ های اولیه و شیردال هم در دره خرم آباد بوده است..دیگه همینمون مونده لکها هم واسمون شاخ و شونه بکشند.